Wydarzenia

Konferencja Space 4.0: Solution From The Sky

Konferencja: Space 4.0: Solution from the Sky
Łączymy, inspirujemy, wspieramy!

Podczas konferencji zaprezentujemy Państwu pełną ścieżkę pracy z danymi satelitarnymi: od możliwości ich pozyskiwania, poprzez sposoby wykorzystania ich w nauce, a następnie przekucie w komercyjny biznes.

Zapewniamy solidną dawkę wiedzy i inspiracji.

Kosmos to dzisiaj źródło wielkiego zasobu danych. Stanowi to ogromne wyzwanie, ale równocześnie jest napędem dla najlepiej rozwiniętych gospodarek świata. Również Polska bierze aktywny udział w tym wyścigu. Nie tylko coraz lepiej radzimy sobie z badaniami, ale przede wszystkim dostarczamy świetnych technologii. Polacy mają wiele kreatywności i są jednymi z najlepszych na świecie inżynierów – specjalistów nowych technologii w obszarze ICT. Dlatego wykorzystanie ogromnej ilości danych satelitarnych z europejskich satelitów wydaje się być zadaniem, które w najbliższym czasie zaprzątać będzie najbardziej zaawansowane technologicznie polskie firmy.

Pracujące od lat na orbicie satelity Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) każdego dnia zbierają ogromne ilości danych. Kolejne budowane satelity. np. z rodziny Sentinel, otwierają przed Europą i Polską zupełnie nowe możliwości. Aby w pełni wykorzystać badawczy i biznesowy potencjał danych satelitarnych, potrzebne są jednak narzędzia umożliwiające przetwarzanie i analizowanie pozyskiwanych na orbicie danych, a także firmy, które będą potrafiły wykorzystać je do tworzenia biznesowych rozwiązań, np. w leśnictwie, rolnictwie, ochronie środowiska, geologii, gospodarce wodnej, górnictwie czy dla bezpieczeństwa. Coraz częściej dane satelitarne znajdują zastosowanie także w mniej oczywistych obszarach, jak np. ubezpieczenia czy nieruchomości.

Europejska Agencja Kosmiczna, której Polska jest członkiem od ponad 5 lat, zgodnie z planem rozwoju sektora kosmicznego w Unii Europejskiej, wspiera rozwój danych satelitarnych, które są coraz szerzej udostępniane za darmo. Ogromna inwestycja UE w badania kosmiczne zaczyna się już zwracać. 1€ zainwestowane w sektor kosmiczny zaczyna przynosić blisko 6€ zwrotu z inwestycji. Polska  coraz odważniej podejmuje ten nowy temat.

Uczestnicząc w budowaniu rynku technologii kosmicznych w Polsce, w skrócie zaprezentujemy aktualne programy rządowe i badania naukowe. Podczas konferencji Space 4.0: Solution from the Sky przede wszystkim chcemy się jednak skupić na wymianie doświadczeń pomiędzy polskimi firmami technologicznymi, zajmującymi się wykorzystaniem danych satelitarnych i działającymi w branży kosmicznej. Z tej przyczyny do udziału w spotkaniu zaprosiliśmy nie tylko firmy dobrze ugruntowane na rynku, ale także startupy, które dopiero próbują komercjalizować swoje rozwiązania.

25 MAJA w Krakowskim Parku Technologicznym nie może Cię zabraknąć!

Zarejestruj się już dzisiaj

Tuż po konferencji odbędzie się międzynarodowy Hackathon ActInSpace 2018, na który zapraszamy wszystkich chcących rozwijać się w obszarze technologii kosmicznych. W Krakowie szczególną wagę przykładamy do realizacji wyzwań związanych z przetwarzaniem danych satelitarnych. Więcej informacji oraz zapisy na www.actinspace.org.

Zapraszamy!

AGENDA:

10:00 – Powitanie uczestników
Wojciech Przybylski / Prezes Zarządu – Krakowski Park Technologiczny

10:05 – BalticSatApps Akceleracja Startup-ów sektora kosmicznego
Jarosław Chojnacki / Project Manager – Krakowski Park Technologiczny

10:20 – Sektor kosmiczny w Polsce – potencjał rozwojowy, perspektywy na przyszłość
Justyna Sokołowska /Dyrektor Departamentu Strategii i Współpracy Międzynarodowej – Polska Agencja Kosmiczna

10:40 – Program Copernicus i polski udział w programie
Beata Mikołajek-Zielińska / Główny Specjalista ds. przestrzeni kosmicznej – Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

10:50 – Space, data and the business models still to be built
Lluc Diaz / Business Incubation and Technology Transfer Officer – European Space Agency

11:30 – Doświadczenia IMGW-PIB w operacyjnym wykorzystaniu danych satelitarnych oraz działania na rzecz ich udostępniania w ramach Naziemnego Segmentu Współpracującego Copernicus oraz projektu Sat4Envi
Bożena Łapeta / kierownik Działu Teledetekcji Satelitarnej – Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej

11:45 – Z nauki do biznesu – Success Story
Jacek Strzelczyk / Prezes Zarządu – SATIM Monitoring Satelitarny Sp. z o.o.

12:00 – Przerwa kawowa

12:20 – EODIAS – platforma przetwarzania danych satelitarnych dla twórców aplikacji i użytkowników końcowych
Krzysztof Mysłakowski i Bernard Stępień – CREOTECH Instruments S.A.

13:05 – Kosmiczne Startupy – jak zacząć, case study
Mariusz Kacprzak – Instytut Lotnictwa / BeeNebulaApp

13:25 – Wsparcie ARP SA dla sektora technologii kosmicznych – rozwój kadr i nowych podmiotów gospodarczych
Paweł Pacek / Wicedyrektor Biura Rozwoju i Innowacji – Agencja Rozwoju Przemysłu S.A

13:40 Jak zacząć? Możliwości finansowania sektora kosmicznego w Polsce
Martyna Gatkowska / Project Manager – Instytut Geodezji i Kartografii

14:30 – Lunch

15:00 – Rozpoczęcie hackathonu ActInSpace