Finał Programu Akceleracyjnego SpaceUp BSA

Post on 2020-04-16

W listopadzie 2019 roku Krakowski Park Technologiczny wystartował z II edycją programu akceleracyjnego wspierającego startupy wykorzystujące w swoich projektach dane satelitarna, ze szczególnym uwzględnieniem danych satelitarnych Copernicus.

To dzięki konstelacji satelitów Sentinel umieszczonych na orbicie okołoziemskiej, finansowanych ze środków Komisji Europejskiej, dane tych satelitów są dostępne bezpłatnie. Dostęp do darmowych danych otworzył furtkę do realizacji wielu nowych pomysłów bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

W ramach programu akceleracyjngo SpaceUp BSA odybył się szkolenia i warsztaty z zagadnień biznesowych oraz technicznych. Uczestnicy poznali czym jest business model canvas, jakie są techniki sprzedaży i marketingu, jak finansować młode startupy, przygotować prezentację, która zachwyci słuchaczy i przekona inwestorów. Pojawiły się również zagadnienia prawne. Odbyły się również specjalistyczne warsztaty dotyczące danych satelitarnych. Warsztaty miały na celu wsparcie startupów w obszarze wiedzy biznesowej, poruszania się na rynku, prezentacji, budowania relacji oraz poszerzenia wiedzy technicznej.
Materiały ze szkoleń przeprowadzonych w ramach programu akceleracyjnego dostepne sa do pobrania tutaj.

W programie wzięły udział zespoły:

No-InMUD
Monitoring tras dla ciężkiego sprzętu w trudnym błotnistym terenie.

Plukry
Monitoring miejsc w celu wybrania atrakcyjnych i bezpiecznych terenów budowlanych i rolnych.

Ansee (EnviSAT)
Platforma gromadząca dane satelitarne dot. środowiska i przyrody, a także zagospodarowania terenu i jego zmian w czasie.

Almine (CityForm)
Narzędzie z użyciem rozszerzonej rzeczywistości do planowania przestrzennego miasta i badania wpływu zmian

Kreatikon (GlobKids)
Platform edukacyjna dla dzieci.

 

7 marca 2020 zespoły miały możliwość zaprezentowania swoich projektów podczas Demo Day przed szerokim gronem odbiorców oraz jury składającego się z osób związanych z firmami i instytucjami sektora kosmicznego.


Dla osób zainteresowanych rozwojem swoich projektów w oparciu o dane satelitarne już teraz zachęcamy do udziału do hackathonie on-line organizowanym przez Politechnikę Krakowska oraz Krakowski Park technologiczny, który będzie miał miejsce na przełomie maja i czerwca.

Ponadto ruszył nabór projektów do Copernicus Masters oraz Galileo Masters,

Szczegóły: https://www.kpt.krakow.pl/copernicus-masters-2

Dzięki nagrodom wartym ponad 550 000 EUR przedsiębiorcy, naukowcy i każdy zainteresowany może rozwinąć swój biznes wykorzystując zbiory danych z kosmosu.

 

 

 

 

HACKATON SPACE TECH

O PROJEKCIE

W ciągu ostatnich trzydziestu lat dokonano niesamowitych postępów w obserwacji Ziemi z kosmosu. Dane z satelitów dostępne są w systemie Copernicus i w połączeniu z innymi źródłami tworzą nowe okazje dla biznesu. BalticSatApps jest międzynarodowym projektem INTERREG, wspierającym rozwój i wykorzystanie technologii obrazowania satelitarnego w krajach bałtyckich.

Politechnika Krakowska, Krakowski Park Technologiczny oraz Instytut Geodezji i Kartografii wraz z krajami regionu Morza Bałtyckiego (Finlandia, Szwecja, Estonia, Rosja) rozpoczęły prace nad nowym projektem BalticSatApps. Celem projektu BalticSatApps jest przyspieszenie wprowadzania na rynek usług opartych o dostęp i przetwarzanie danych satelitarnych w rejonie Morza Bałtyckiego, poprzez wykorzystanie potrzeb i wyzwań społecznych oraz akceleracji nowych startupów. Rezultatem tego projektu będzie udoskonalenie wiedzy oraz dostępu do danych, dostarczonych przez program Copernicus, a także zwiększenie świadomości, popytu i innowacyjności w obszarze danych satelitarnych.

Międzynarodowa witryna projektu: balticastapps.eu

HARMONOGRAM

ROZPOCZĘCIE PROGRAMU

 • Space Business Model Workshops - kwiecień 2018
 • Space Business Day - maj 2018
 • Hackathon Spac-Tech do I edycji - maj 2018
 • Rekrutacja do Programu Akceleracyjnego - październik/listopad 2018
 • Warsztaty na krakowskich uczelniach - 19 października 2018
 • CopernicusHERO - Hackathon Copernicus (pierwszy oficjalny hackathon przetwarzania danych satelitarnych) - 9 listopada 2018
 • Start I programu akcelarycjnego - 22 listopada 2018
 • Zakończenie I programu Demo Day - marzec/kwiecień 2019
 • Hackathon Spac-Tech do II edycji - kwiecień 2019
 • SpaceTech Business Model Workshops - maj 2019
 • Start II programu akcelarycjnego - sierpień 2019
 • Space Business Day - listopad 2019
 • Zakończenie II programu Demo Day - listopad 2019

ZAKOŃCZENIE PROGRAMU