ROZSTRZYGNIĘCIE WORKSHOPU BALTICSATAPPS 2019

Post on 2019-04-27

Dwudniowy workshop, którego celem było znalezienie rozwiązania w zdefiniowanych 5 sektorach został zakończony. W pierwszym dniu uczestnicy zostali zapoznani z dostępną technologią, sposobem na pozyskanie danych satelitarnych. Następnie w drugim, uczestnicy przedstawili swoje rozwiązanie, które zostało stworzone podczas aktywnych workshopów. Znamy zwycięzców! Dziękujemy wszystkim zespołom za aktywny udział, kreatywne pomysły i prezentacje.

W ostatni weekend kwietnia w Krakowie na Politechnice Krakowskiej odbył się Workshop BalticSatApps, którego celem było stworzenie projektów wspierających rozwój i wykorzystanie technologii obrazowania satelitarnego w krajach bałtyckich. Efekty dwudniowej intensywnej burzy mózgów są zadziwiające!

 

W wydarzeniu wzięło udział 20 zarejestrowanych drużyn, m.in. z Politechniki Krakowskiej, AGH, Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Z pośród wyzwań podjętych przez zespoły największą popularnością cieszyła się kategoria "Przyjazne Miasta".

Pierwsze miejsce zajęła drużyna Neutral face emoji, która zaprezentowała ideę Coastal areas & marine monitor dotyczącą monitorowania dzikich wysypisk i zwalczania problemu zaśmiecania regionów nadbałtyckich, szczególnie zwracają uwagę na wagę globalą tego problemu również w innych częściach świata.

Laureatem drugiego miejsca została drużyna Plukry, która przestawiła pomysł Mark Ground.

Trzecie miejsce zejęła drużyna NewHorizonSat00 z prezentacją projektu No-InMUD.

 

W wydarzeniu wzięło udział 88 uczestników oraz dodatkowo zespół mentorów i organizatorów, którzy wspierali przebieg wydarzenia. Wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty udziału w międzynarodowym wydarzeniu projektu BalticSatApps EU Interreg oraz gadżety.

Prezentacje drużyn zostały opublikowane na naszej stronie w zakładce materiały

WORKSHOP

O PROJEKCIE

W ciągu ostatnich trzydziestu lat dokonano niesamowitych postępów w obserwacji Ziemi z kosmosu. Dane z satelitów dostępne są w systemie Copernicus i w połączeniu z innymi źródłami tworzą nowe okazje dla biznesu. BalticSatApps jest międzynarodowym projektem INTERREG, wspierającym rozwój i wykorzystanie technologii obrazowania satelitarnego w krajach bałtyckich.

Politechnika Krakowska, Krakowski Park Technologiczny oraz Instytut Geodezji i Kartografii wraz z krajami regionu Morza Bałtyckiego (Finlandia, Szwecja, Estonia, Rosja) rozpoczęły prace nad nowym projektem BalticSatApps. Celem projektu BalticSatApps jest przyspieszenie wprowadzania na rynek usług opartych o dostęp i przetwarzanie danych satelitarnych w rejonie Morza Bałtyckiego, poprzez wykorzystanie potrzeb i wyzwań społecznych oraz akceleracji nowych startupów. Rezultatem tego projektu będzie udoskonalenie wiedzy oraz dostępu do danych, dostarczonych przez program Copernicus, a także zwiększenie świadomości, popytu i innowacyjności w obszarze danych satelitarnych.

Międzynarodowa witryna projektu: balticastapps.eu

HARMONOGRAM

ROZPOCZĘCIE PROGRAMU

 • Space Business Model Workshops - kwiecień 2018
 • Space Business Day - maj 2018
 • Hackathon Spac-Tech do I edycji - maj 2018
 • Rekrutacja do Programu Akceleracyjnego - październik/listopad 2018
 • Warsztaty na krakowskich uczelniach - 19 października 2018
 • CopernicusHERO - Hackathon Copernicus (pierwszy oficjalny hackathon przetwarzania danych satelitarnych) - 9 listopada 2018
 • Start I programu akcelarycjnego - 22 listopada 2018
 • Zakończenie I programu Demo Day - marzec/kwiecień 2019
 • Hackathon Spac-Tech do II edycji - kwiecień 2019
 • SpaceTech Business Model Workshops - maj 2019
 • Start II programu akcelarycjnego - sierpień 2019
 • Space Business Day - listopad 2019
 • Zakończenie II programu Demo Day - listopad 2019

ZAKOŃCZENIE PROGRAMU